فناوری

کشفیات جدید ناسا در ارتباط با ذخایر آب مریخ

کشفیات جدید ناسا در ارتباط با ذخایر آب مریخ

مجله خبری بیکینگ مدارگرد شناسایی مریخ ناسا (MRO) که در سال ۲۰۰۵ پرتاب شد به دانشمندان کمک کرد تا دریابند که مریخ تا ۲ میلیارد سال پیش دارای آب سطحی بوده است. مطالعات قبلی به این نتیجه رسیده بودند که آب در مریخ حدود ۳ میلیارد سال پیش تبخیر شده است، اما یافته‌های جدید زمان وجود آب در مریخ را به ۲ میلیارد سال پیش کاهش می‌دهد.

به گزارش indianexpress، یافته‌های جدید ماه گذشته در AGU Advances منتشر شد. این تیم با مطالعه رسوبات نمک کلرید که در اثر تبخیر آب یخ باقی مانده بودند، به این کشفیات دست یافتند. ذخایر نمک همچنین اولین شواهد معدنی را برای وجود آب مایع در مریخ ارائه می‌دهد.

این تیم از داده‌های ابزاری به نام طیف سنج تصویربرداری شناسایی فشرده استفاده کردند. آن‌ها همچنین از دوربین زمینه و دوربین رنگی آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا (HiRISE) در فضاپیما برای ترسیم میزان نمک‌های کلرید در نیمکره جنوبی مریخ استفاده کردند. آن‌ها می‌نویسند که نمک‌ها در فرورفتگی‌هایی یافت شده اند که زمانی محل استخر‌های کم عمق بوده اند.

ذخایر آب مریخ

لزلی تامپری، معاون دانشمند پروژه ماموریت در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، گفت: “بخشی از ارزش MRO این است که دیدگاه ما از سیاره در طول زمان جزئیات بیشتری پیدا می‌کند. هر چه تعداد بیشتری از سیاره را با ابزار خود نقشه برداری کنیم، بهتر می‌توانیم تاریخ آن را درک کنیم.”


بیشتر بخوانید

  • چرا رنگین کمان در مریخ وجود ندارد؟

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا