علم و دانش

گوی‌های پیدا شده در کف اقیانوس منشا زمینی ندارند!/ عکس

گوی‌های پیدا شده در کف اقیانوس منشا زمینی ندارند!/ عکس

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، یافته‌های تحقیقات هنوز به شکل دقیق مورد بررسی قرار نگرفته‌اند با اینحال بحث‌هایی زیاد حول محور آن‌ها شکل گرفته‌است؛ این شهاب‌سنگ توسط ماهواره‌های ایالات متحده قبل از متلاشی شدن بر فراز اقیانوس آرام در سال ۲۰۱۴ ردیابی شد. سرعت غیرعادی شهاب سنگی، طبقه بندی شده CNEOS ۲۰۱۴-۰۱-۰۸ (یا ساده تر، IM۱)، به عنوان یک موشک بالقوه از دور مورد توجه قرار گرفت.

برای ستاره شناس مشهور دانشگاه هاروارد، آوی لوب، که پروژه گالیله را در سال ۲۰۲۱ برای جستجوی منشأ فرازمینی تأسیس کرد، فرصتی بسیار خوب بود که از دست داد. در ژوئن امسال، او یک تیم تحقیقاتی را برای جستجوی بقایای IM۱ رهبری کرد.

اعضای تیم جستجوی پروژه با استفاده از آهن‌رباهای قدرتمند کمیاب، صدها گوی کوچک به قطر ۰.۰۵ تا ۱.۳ میلی‌متر را از رسوبات ۲ کیلومتری (۱.۲ مایلی) زیر سطح، در حدود ۸۵ کیلومتری شمال جزیره مانوس، الک کردند.

یک ارزیابی اولیه توسط تیمی از محققان دانشگاه هاروارد در ایالات متحده نشان می‌دهد که حداقل تعداد کمی از آن‌ها نوع شیمی را که ما از منظومه شمسی خود انتظار داریم منعکس نمی‌کنند، و به گمانه‌زنی‌ها مبنی بر عبور IM۱ از فضای بین ستاره ای قبل از برخورد به جو سیاره ما دامن می‌زنند.

گوی‌های پیدا شده در کف اقیانوس منشا زمینی ندارند!/ عکس

چارلز هاسکینسون، کارآفرین آمریکایی، که از حامیان مالی این پروژخ تحقیقاتی بود، می‌گوید: «این یک کشف تاریخی است، اولین باری است که انسان‌ها موادی را از یک جرم بین‌ستاره‌ای بزرگ بررسی می‌کنند و من از نتایج این تحلیل علمی دقیق بسیار خوشحالم».

تحقیقات صورت گرفته شامل بررسی نسبت عناصر تشکیل دهنده منتخبی از مهره‌ها بود، که فرض می‌شود از سطوح قطعات شهاب سنگ در حالی که قبل از پاشیده شدن در اتمسفر می‌گذرد، ریخته شده‌اند. مشخص شد که تغییرات در ایزوتوپ‌های آهن با ورود ضربه‌ای به جو ما مطابقت دارد و از این فرضیه حمایت می‌کند که کره‌ها منشأ زمینی ندارند.

از آنجایی که این ذرات به شدت در فلزات بریلیوم (Be)، لانتانیم (La) و اورانیوم (U) غنی شده‌اند، به نظر می‌رسد که این ذرات مانند موادی که در همسایگی سیاره‌ای خود می‌یابیم، نیستند. در واقع، این نسبت خاص تا به حال در هیچ شهاب سنگی دیده نشده است، که نشان دهنده یک نادر است که به زادگاهی دور از منظومه شمسی خودمان اشاره می کند.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

بیشتر بخوانید:

جیمزوب کهکشان مارپیچی را در تور انداخت/ عکس

ماهواره «طلوع۳» تحویل سازمان فضایی ایران شد

محل سقوط فضاپیمای روسیه در قطب جنوب ماه/ ناسا منتشر کرد/ عکس

۲۲۷۲۲۷

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا