هاست پرسرعت
علم و دانش

گنجی گرانبها که فقط در آب پیدا می‌شود/ عکس

گنجی گرانبها که فقط در آب پیدا می‌شود/ عکس

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، بزرگترین شکارچی دریاها گونه‌ای استثنایی از نهنگ‌ها به نام نهنگ عنبر است. از نامش پیداست که عنبر گرانبها از این شکارچی عظیم‌الجثه به دست می‌آید.

بر اساس اطلاعات موزه تاریخ طبیعی بریتانیا عنبر نتیجه «یکی از عجیب‌ترین رویدادهای طیبعت» است. این ماده گرانبها در بدن نهنگ عنبر تولید می‌شود و از قرن‌ها پیش از این مورد استفاده بشر بوده است، با اینکه بسیاری از منبع تولید آن بی‌خبر بودند. برای هزاران سال این ماده مایه حیرت انسان‌ها بود و حتی فسیل‌هایی از آن پیدا شده که بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار سال قدمت دارند.

طلای شناور، گنج بزرگ دریا کجا پیدا می‌شود؟ / عکس

غذای اصلی نهنگ عنبر را انواع سرپایان مانند ماهی مرکب تشکیل می‌دهند. نهنگ در اغلب موارد بخش‌های غیرقابل هضم ماهی چون را بالا می‌آورد اما این بخش‌ها در مواردی به دستگاه هاضمه وارد می‌شود و آنجا به هم می‌چسبند و به آرامی طی چند سال به توده‌ای از عنبر تبدیل می‌شوند.

یک نظریه این است که عنبر تشکیل می‌شود که تا از اندام‌های داخلی نهنگ در مقابل بخش‌های غیرقابل هضم و گاهی تیز و برنده محافظت کنند.

بر اساس یک نظریه نهنگ پس از تشکیل شدن عنبر در دستگاه هاضمه‌اش این توده را بالا آورده و استفراغ می‌کند. ریچارد سابین مسئول بخش پستانداران دریایی موزه تاریخ طبیعی دیدگاهی خلاف این نظریه دارد و می‌گوید: «من و اغلب همکارانم در سراسر جهان به این باور هستیم که عنبر مسیر طبیعی دستگاه هاضمه را طی می‌کند و دفع می‌شود. البته در بسیاری موارد این توده راه روده حیوان را مسدود می‌کند که گاهی به پاره شدن آن ختم می‌شود.»

نهنگ‌های عنبر در سراسر جهان شناور هستند و از این رو عنبر را می‌توان در گوشه گوشه آن پیدا کرد. گرچه ماده‌ای کمیاب و از این رو گرانبهاست.

مهم‌ترین ویژگی عنبر بوی آن است که در صنایع عطرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عنبر سفید بهترین نوع آن و عنبر تیره بی‌کیفیت‌ترین نمونه این ماده است.

در «نهنگ چه چیزی بالا می‌آورد که اینقدر گران است؟» بیشتر درباره این ماده طبیعی گرانبها بخوانید.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا