علم و دانش

کشف عطر کلئوپاترا، ملکه مشهور مصر در یک محوطه باستانی

کشف عطر کلئوپاترا، ملکه مشهور مصر در یک محوطه باستانی

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، میراث ملکه یونانی مصر باستان به عنوان یک فرمانروای عجیب و غریب، اغواگر و قدرتمند مصر در طول قرن‌ها باقی‌مانده است. در حالی که او اکنون به خاطر زندگی عجیب‌اش مشهور است، با بررسی‌های انجام شده دانشمندان، گفته می‌شود او از نظر فیزیکی چهره متفاوتی از سایر انسان‌ها نداشته است، اما آنچه او را از بقیه متمایز می‌کرده، هوش و ذکاوت باورنکردنی‌اش بوده است.

کشف عطر کلئوپاترا، ملکه مشهور مصر در یک محوطه باستانی

کلئوپاترا به عنوان ملکه مصر، یکی از قدرتمندترین و ثروتمندترین پادشاهی‌ها در زمان خود را داشته است، جای تعجب نیست که او از برخی از مجلل‌ترین لوازم‌آرایشی و عطرهای موجود در آن زمان استفاده می‌کرد. او حتی به طرز شگفت‌انگیزی کتابی را در مورد لوازم آرایشی نوشت.

در سال 2012، رابرت لیتمن و جی سیلورستاین، هر دو باستان‌شناس در دانشگاه هاوایی، خمره‌های باستانی را کشف کردند که هنوز حاوی بقایای عطر در محوطه باستانی مندس در مصر بود. با کمک دورا گلداسمیت مصرشناس و شان کوفلین کلاسیک‌گرا، محققان توانستند عطر را با استفاده از دستور العمل‌های موجود در سایت که به یونانی باستان و لاتین نوشته شده بود، بازسازی کنند.

کشف عطر کلئوپاترا، ملکه مشهور مصر در یک محوطه باستانی

این عطر که به خاطر شهری که در آن تولید می‌شد، عطر مندزی نامیده می‌شد، در میان ثروتمندان مصر و در سراسر جهان باستان بسیار محبوب بود. گفته می‌شود که این عطر بسیار غلیظ‌تر و ماندگارتر از عطرهای امروزی است و محققان از موادی مانند روغن خرما، مر، دارچین و رزین کاج در طول فرآیند آزمایش استفاده کردند که همگی در دستورالعمل‌ها گنجانده شده بودند و در طی تجزیه و تحلیل بقایای عطر موجود در خمره عطرها یافت شدند.

بیشتر بخوانید:

  • نیش مرگبار مار فریبکار/ زهری عجیب که علائمش ساعت‌ها پس از گزش ظاهر می‌شود / عکس

  • قاره تازه کشف شده، نقشه‌برداری شد/ عکس

این ترکیب باعث ایجاد عطری شیرین، تند و جذاب شد که احتمالاً بویی شبیه رایحه‌ای که خود کلئوپاترا استفاده می‌کرد، دارد.

منبع: greekreporter

۵۸۳۲۳

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا