علم و دانش

چین رقیب پیشرفته‌ترین موشک آمریکا را به میدان آورد/ عکس

چین رقیب پیشرفته‌ترین موشک آمریکا را به میدان آورد/ عکس

غزال زیاری: یک شرکت چینی پیشرفت قابل توجهی را در توسعه و پرتاب موشک‌هایی با قابلیت استفاده مجدد داشته و خبر آزمایش موفق اولین مرحله موشک Hyperbola-۲ را در یک بیابان اعلام کرده است.

این شرکت اعلام کرد که این آزمایش، یک گام اساسی در راستای پرواز موشک Hyperbola-۳ در سال ۲۰۲۵ که موشکی با قابلیت استفاده و پرتاب مجدد و به مراتب بزرگتر و قدرتمندتر است، به شمار می‌رود.

حساب رسمی این شرکت در WeChat، ضمن اعلام این خبر، یادآور شد که این آزمایش به منزله پشتیبانی فنی قوی برای توسعه پرتاب موشک Hyperbola-۳ که موشکی با قابلیت استفاده مجدد و در ابعاد متوسط است، بوده است. در عین حال آنها اعلام کردند که این آزمایش، موفقیتی برای بخش فضایی تجاری چین به شمار می‌رود و بیانگر جاه‌طلبی این کشور در راستای دستیابی به پیشرفته‌ترین سطوح بین‌المللی در فناوری موشک‌هایی با قابلیت استفاده مجدد است.

موشک Hyperbola-۲

موشک Hyperbola-۲ موشکی دومرحله‌ای است که سوخت آن از متان و اکسیژن مایع تامین می‌شود. طول آن ۲۸ متر است و توانایی حمل ۱.۹ تن بار به مدار پائینی زمین را داراست. آی.اسپیس یادآور شده که این آزمایش طرح کلی شرکت را برای توسعه مرحله اول پرتاب موشکی با قابلیت استفاده مجدد و همچنین فناوری‌های مرتبط با آن از جمله سیستم رانش، ناوبری فرود و هدایت و همچنین امکانات بافر و پشتیبانی را تائید کرد.

china.jpg

این شرکت چینی پیش از این اعلام کرده بود که از برنامه‌های Hyperbola-۲ صرف‌نظر کرده وتمرکز خود را برروی موشک Hyperbola-۳ قرار می‌دهد که یک موشک ۶۸ متری با پیکربندی و ساختاری مشابه با Falcon Heavy اسپیس ایکس است. موشک Hyperbola-۳ دارای یک هسته مرکزی و دو تقویت کننده جانبی است و قابلیت حمل و ارسال ۸.۵ تن بار به مدار پائینی زمین را داراست و طبق گفته آی.اسپیس بعد از بازگشت به زمین نیز مجددا قابل استفاده خواهد بود. آنها در نظر دارند تا برای اولین بار این موشک را در سال ۲۰۲۵ پرتاب کنند.

آی.اسپیس یکی از چند شرکت چینی است که برروی پروژه ساخت موشک‌هایی با قابلیت استفاده مجدد کار می‌کنند. آنها در سال ۲۰۱۹ با ساخت موشک Hyperbola-۱، که اولین موشک ساخته شده خصوصی چین بود که به مدار رسید، تاریخ ساز شدند. سایر رقبا، از جمله شرکت‌های Galactic Energy و CAS Space هم نمونه‌های اولیه موشک‌هایی با قابلیت استفاده مجدد را آزمایش کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

  • موجودات فرازمینی به چه زبانی صحبت می‌کنند؟
  • پاسخ ۲+۲ چیست؟ برخی می‌گویند ۵ می‌شود!

رکوردی که در اختیار اسپیس ایکس است

تا امروز تنها اسپیس ایکس، موشکی را ساخته که قادر به فرود نرم عمودی و استفاده مجدد در موارد مختلف است. موشک فالکون ۹ در ماموریت‌های مختلف از جمله ارسال ماهواره‌های استارلینک به مدار زمین و حمل فضانوردان و تدارکات به ایستگاه فضایی بین‌المللی مورد استفاده قرار گرفته است.

اما حالا مقامات فضایی چینی مدعی شده‌اند که موشک‌های Long March که ستون اصلی برنامه فضایی این کشور هستند، همچنان در کورس رقابت قرار دارند. با این وجود، فناوری‌های جدید، مثل موشک‌هایی با قابلیت استفاده مجدد، برای کاهش هزینه‌های آینده، در حال توسعه‌اند. دانشمندان چینی، موتورهای موشکی پیچیده و خلاقانه‌ای را ساخته‌اند که این کشور را قادر می‌سازد تا به اقداماتی از جمله فرود مریخ‌نورد برروی سطح مریخ و یا نمونه‌برداری از سطح ماه دست بیابد. البته آزمایش این فناوری‌ها برروی موشک‌هایی با قابلیت استفاده مجدد، تا به امروز تنها به مدل‌هایی در ابعاد کوچک محدود بوده است.

منبع: interestingengineering

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا