علم و دانش

پیش‌بینی زلزله یک هفته قبل از وقوع/ یک اختراع شگفت‌انگیز

پیش‌بینی زلزله یک هفته قبل از وقوع/ یک اختراع شگفت‌انگیز

پژوهشگران موفق‌ به توسعه‌ی الگوریتم جدیدی بر پایه‌ی هوش مصنوعی شده‌اند که توانست در آزمایشی هفت ماهه در چین، ۷۰ درصد از زمین‌لرزه‌ها را یک هفته قبل از به‌وقوع‌پیوستن آن‌ها به‌درستی پیش‌بینی کند. این دستاورد امید تازه‌ای به مردم بخشیده است تا روزی فناوری بتواند به کاهش قابل‌توجه آثار مالی و جانی زمین‌لرزه کمک کند.

هوش مصنوعی موردبحث توسط پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین بر پایه‌ی مجموعه‌ای از داده‌ها توسعه داده شد. این هوش مصنوعی به‌گونه‌ای تعلیم داده شد که بتواند جهش‌های ناگهانی در نمودار داده‌های بلادرنگ زمین‌لرزه را تشخیص دهد.

بر اساس بیانیه‌ی مطبوعاتی دانشگاه تگزاس در آستین، سیستم خلق‌شده توسط پژوهشگران توانست ۱۴ زمین‌لرزه را در فاصله‌ی حدوداً ۲۰۰ مایلی (۳۲۲ کیلومتری) نقطه‌ی اصلی و با شدتِ تقریباً درست، پیش‌بینی کند. این سیستم یک زمین‌لرزه را به اشتباه پیش‌بینی و هشت هشدار نادرست ثبت کرد.

بیشتر بخوانید:

  • قدیمی‌ترین ردپای انسان در آمریکا/ اولین انسان چه زمانی به قاره جدید رسید؟/ عکس

  • این سفینه بیگانگان فضایی است؟ / مشاهده جسمی عجیب و مرموز در نزدیکی زمین/ عکس

فعلاً مشخص نیست که رویکرد استفاده‌شده توسط دانشمندان دانشگاه تگزاس در نقاط دیگری غیر از چین نیز جواب می‌دهد یا نه. با وجود این، نتایج آزمایش اخیر دستاوردی مهم در مسیر پیش‌بینی زمین‌لرزه با هوش مصنوعی محسوب می‌شود.

یک استاد زمین‌شناسی در دانشگاه تگزاس می‌گوید هوش مصنوعی جدید نشان می‌دهد آنچه که قبلاً غیرممکن به‌نظر می‌رسید، دست‌یافتنی است.

دانشمندان دانشگاه تگزاس می‌گویند در ناحیه‌هایی با شبکه‌ی ردیابی زمین‌لرزه نظیر کالیفرنیا، ایتالیا، ژاپن، یونان، ترکیه و تگزاس، هوش مصنوعی می‌تواند نرخ پیش‌بینی درست زمین‌لرزه را افزایش دهد.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا