هاست پرسرعت
علم و دانش

پرتاب دیدنی یک موشک جدید از روی سکوی شناور در آمریکا

پرتاب دیدنی یک موشک جدید از روی سکوی شناور در آمریکا


دریافت 416 KB

شرکت اسپیس‌پورت(Spaceport) می‌گوید که تقاضای زیادی برای پرتاب‌های فضایی وجود دارد و مکان‌های کمی برای پرتاب موشک وجود دارد.اولین پرتا ب موشک از آبهای ایالات متحده در روز سه‌شنبه(۲۳ مه/ دوم خرداد) اعلام شد.

این شرکت اعلام کرد که چندین پرتاب زیر مداری موشک را از روی یک کشتی تغییر یافته واقع در خلیج مکزیک انجام داده است. هدف آنها کاهش فشار در پایگاه‌های شلوغ پرتاب موشک و رساندن سریع‌تر ماهواره‌ها به فضا است.

تام ماروتا(Tom Marotta)، مدیرعامل و موسس این شرکت در بیانیه‌ای گفت: این نمایش درس‌های متعددی را به همراه داشت که در پروژه بعدی ما یعنی ساخت فرودگاهی فضایی مبتنی بر دریا با قابلیت عملیات مداری، گنجانده می‌شود.

این پرتاب‌ها پس از دریافت تاییدیه‌های نظارتی از اداره هوانوردی فدرال(FAA) و گارد ساحلی ایالات متحده که ارزیابی زیست‌محیطی و خطر را انجام دادند، انجام شد.

این موشک‌ها توسط شرکت Evolution Space که ارائه‌دهنده‌ی موشک‌هایی با سوخت جامد مستقر در کالیفرنیا است، ساخته شدند. موشک‌های معمولی این شرکت تنها ۲۲ فوت(شش متر) ارتفاع دارند. هر دو شرکت در بیانیه خود گفتند که پرتاب از دریا تأثیر زیست محیطی کمتری نسبت به پرتاب زمینی خواهد داشت، اما جزئیاتی ارائه نکردند.

پرتابی که اخیرا توسط شرکت فضایی اسپیس‌ایکس انجام شد ارزیابی‌های زیست‌محیطی را به وضوح نشان داد. اولین پرتاب فضایی استارشیپ که بزرگترین سیستم پرتاب در جهان است به دلیل بروز مشکلات فنی باید در اواسط پرواز متوقف می‌شد.

استارشیپ و پیشران سوپرهوی آن خطراتی مانند ریزش آوار و شن ایجاد کردند، خطراتی که اکنون توسط اداره هوانوردی فدرال که ۱۸ ماه را صرف ارزیابی زیست محیطی این پرتاب از پایگاه بوکا چیکا در تگزاس کرده بود، در حال ارزیابی است.

ماروتا در مقاله اخیر خود در The Space Review گفت که پرتاب از دریا بهترین گزینه برای «حل تنگنای پایگاه فضایی» است. او گفت که پیشنهادات برای ساخت اسکله‌های فضایی در ایالات متحده همگی توسط مخالفان جامعه‌ی محلی به تاخیر افتاده یا برای همیشه متوقف شده‌اند و این در حالی است که گزینه‌های خارج از کشور برای ساخت پایگاه نیازمند تاییدیه‌های کنترل صادرات از وزارت امور خارجه ایالات متحده است که دریافت آن زمان زیادی می‌برد.

ماروتا همچنین اشاره کرد که شرکت‌های دیگری پیش از این پا به دریا گذاشته‌اند. بوئینگ به مدت ۱۵ سال برای پرتاب‌های دریایی با روسیه همکاری کرد تا اینکه جنگ روسیه و اوکراین در سال ۲۰۱۴ این روابط را قطع کرد. اسپیس‌ایکس همچنین در حال بررسی سکوهای پرتاب دریایی است و کره‌ی جنوبی و چین سیستم‌های پرتاب دریایی خود را دارند.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا