هاست پرسرعت
فناوری

ویروس خطرناک بعدی از اینجا می‌آید/ هشدار تامل‌برانگیز مدیر سابق گوگل

ویروس خطرناک بعدی از اینجا می‌آید/ هشدار تامل‌برانگیز مدیر سابق گوگل

یکی از پیشگامان هوش مصنوعی و مدیر سابق گوگل هشداری غیرمنتظره درباره‌ی فناوری محبوب این روزها داده و در شبکه‌های اجتماعی سروصدای زیادی به پا کرده است.

مصطفی سلیمان، هم‌بنیان‌گذار گوگل دیپ‌مایند، در پادکست جدیدی گفته است: «تاریک‌ترین سناریو این است که مردم آزمایش با پاتوژن‌ها را شروع کنند، پاتوژن‌های مصنوعیِ مهندسی‌شده‌ای که ممکن است تصادفاً یا عمداً سرایت‌پذیرتر باشند.»

به گفته‌ی مدیر سابق گوگل، ویروس‌های اصلاح‌شده با هوش مصنوعی احتمالاً سریع‌تر پخش می‌شوند و کشنده‌تر خواهند بود و در نهایت آسیب بیشتری به بار خواهند آورد. سلیمان حتی به احتمال آغاز دنیاگیری بعدی توسط ویروس‌های اصلاح‌شده با هوش مصنوعی اشاره کرده است.

مصطفی سلیمان می‌گوید: «در حال کار با چیزهای خطرناکی هستیم. نباید اجازه دهیم که همه به این چیزها دسترسی پیدا کنند. باید دسترسی به نرم‌افزار هوش مصنوعی، سیستم‌های ابری و حتی برخی مواد بیولوژیکی را محدود کنیم.»

مدیر سابق گوگل خواستار تدوین «استراتژی مهارکننده‌» برای هوش مصنوعی شده است، مشابه آنچه ناتو برای استفاده از سلاح هسته‌ای تعیین کرده است. این نخستین باری نیست که هوش مصنوعی با جنگ‌افزارهای هسته‌ای مقایسه می‌شود.

سلیمان می‌گوید: «باید دسترسی به ابزارهای هوش مصنوعی و چگونگی انجام این‌گونه آزمایش‌ها را محدود کنیم.»

مصطفی سلیمان که پس از ترک گوگل شرکت جدیدی به نام Inflection AI را بنیان‌گذاری کرد و اکنون به‌عنوان مدیرعامش فعالیت می‌کند، به‌زودی در جلسه‌ی خبرساز سنای آمریکا حضور خواهد داشت. جلسه‌ی موردبحث قرار است میزبان سرشناس‌ترین افراد فعال در حوزه‌ی هوش مصنوعی باشد، ازجمله سم آلتمن (مدیرعامل OpenAI)، مارک زاکربرگ (مدیرعامل متا)، سوندار پیچای (مدیرعامل آلفابت) و ایلان ماسک (مدیرعامل xAI).

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا