هاست پرسرعت
علم و دانش

ویروس‌های زامبی بیدار می‌شوند/ خطری پنهان که جهان را تهدید می‌کند

ویروس‌های زامبی بیدار می‌شوند/ خطری پنهان که جهان را تهدید می‌کند

در حال حاضر جهان همه گیری کووید-۱۹ را تا حد زیادی پشت سر گذاشته اما به نظر نمی‌رسد که گسترش ویروس‌ها و پاتوژن‌ها در اینجا متوقف شود. اخیراً محققان روسیه حقیقتی را در مورد ویروس‌های زامبی کشف کرده اند که احتمال انتشار پاتوژن ها و ویروس ها و ایجاد بیماری های مشترک بین انسان و دام وجود دارد. آنها همچنین پیش بینی می کنند ممکن است که تا سال ۲۰۳۰ ویروس زامبی گسترش یابد.

اصطلاح «ویروس زامبی» به ویروس هایی اطلاق می شود که برای مدت طولانی غیر فعال بوده‌اند. دانشمندان بر این باورند که ویروس‌های زامبی می‌توانند باعث بیماری‌های جدی شوند.

نقطه شروع تحقیقات در مورد زامبی

«ژان میشل کلاوری» به عنوان یک محقق، هنگام مطالعه روی ویروس‌هایی با قدمت ۵۰هزار سال در اعماق سطح منجمد سیبری دریافت که گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی تهدیدی برای سلامت عمومی است.

دانشمندان دریافتند که قطب شمال تا سال ۲۰۳۰ با گرم شدن زمین می تواند در تابستان ها عاری از یخ باشد. به گفته کارشناسان، افزایش دما در این سیاره و ذوب شدن زمین یخ زده می تواند ویروس زامبی ۵۰هزار ساله را بیدار کند. علاوه بر این، ویروس‌های موجود در زیر سطح زمین علیرغم اینکه سال‌ها به دام افتاده و یخ زده بودند، همچنان عفونی و قوی هستند. با این حال، پاتوژن های غیرفعال یکی از عوامل دیگری هستند که خطر تهدیدات بهداشت عمومی را افزایش می دهند. برای این منظور، دانشمندان به طور مستمر در حال انجام مطالعات جهت آگاهی از خطرات کمتر کشف شده هستند.

بیشتر بخوانید:

  • فرار از ترافیک با پروژه شگفت‌انگیز گوگل

  • بروزرسانی انقلابی تلگرام/ تحول بزرگ در نحوه پاسخ‌دهی به پیام‌ها/ عکس

  • سدان کره‌ای آینده بازار ایران دستخوش فیس لیفت شد/پیشرفت چشمگیر سدان محبوب کیا/عکس

طبق گفته کلاوری، چندین ویروس قدیمی در انجمادهای دائمی سیبری وجود دارد که برای سال‌ها عفونی باقی می‌مانند. دانشمندان پیش از این فکر می کردند که بیماری ها بیشتر از مناطق گرمسیری گسترش پیدا می کنند اما این بار کشف کرده‌اند که برخی از خطرات ویروس از قطب شمال می‌آیند، زیرا یخ‌های دائمی در حال آب شدن هستند و باکتری‌ها، میکروب‌ها و ویروس‌ها را آزاد می‌کنند.

احیای یک گیاه گلدار منجمد ۳۰ هزار ساله باعث شد تا دانشمندان به این فکر بروند که احتمال زنده شدن ویروسهای سیبری و گسترش ناخواسته آن میان انسان ها هم امکان پذیر است. دانشمندان در سال ۲۰۱۴، احیای ویروس‌های زنده از یخ های منجمد سیبری را با تمرکز بر ویروس‌هایی که آمیب‌ها را آلوده می‌کنند، نشان دادند. در سال ۲۰۱۹، ۱۳ ویروس جدید، که یکی از آنها برای بیش از ۴۸هزار و۵۰۰ سال منجمد شده بود، از نمونه‌های مختلف منجمد سیبری جدا شده و بررسی شدند.

با همه مواردی که در مورد اینگونه از ویروس ها مطرح کردیم نکته ای امیدوار کننده در مورد آن ها وجود دارد و آن هم این است که به گفته دانشمندان اگر ویروس ها بتوانند رها شوند هم احتمال بیماری انسان کم است.

«آدریان لیستون» دکترای ایمونولوژیست مؤسسه بابراهام، گفت: «احتمال اینکه ویروس منجمد کشف شده بتواند زنجیره عفونتی ایجاد کند که به انسان ختم شود کم است. از یک طرف، ما مصونیت قبلی در برابر آن نخواهیم داشت، بنابراین توانایی اولیه برای مبارزه با عفونت کم است اما از سوی دیگر، ویروس برای آلوده کردن انسان‌ها سازگار نیست، بنابراین احتمال موفقیت یک عفونت اولیه برای ویروس بسیار کم است. درواقع ویروس‌های امروزی و سایر میکروب‌های عفونی فقط به این دلیل که امروزه وجود دارند، عفونی هستند، آنها تکامل یافته اند تا در سیستم ایمنی مدرن ما کار کنند.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا