هاست پرسرعت
علم و دانش

نخلی عجیب و کمیاب که زیر زمین گل می‌دهد/ عکس

نخلی عجیب و کمیاب که زیر زمین گل می‌دهد/ عکس

پینانگا نام گیاه بومی در جزیره بورنئو است که ویژگی عجیبی دارد، میوه شیرین و آبدار این گیاه به رنگ قرمز است و در زیر زمین رشد می کند.

به گفته تیم بین المللی محققان، پینانگا را می توان در جنگل های بارانی غرب بورنئو، یافت.

بیشتر بخوانید:

  • «سیه‌مار»؛ کبرای کشنده‌ سیستان و بلوچستان/ عکس

  • بهترین‌های برقی بازار خودرو 2023 معرفی شدند/ عکس

  • گزارش آسوشیتد پرس از بازسازی کادیلاک‌های کلاسیک در ایران/ عکس

اگرچه این گیاه و میوه آن برای بومیان بورنئو شناخته شده است، اما به طور کامل توسط جامعه علمی نادیده گرفته شده بود که این باعث تعجب خود محققان شده است. به گفته محققان، این اتفاق نیاز به همکاری نزدیک تر با جوامع بومی و دانش پیچیده آنها از جنگل ها را برجسته می کند.

نخل عجیب و کمیابی که در زیر زمین گل می‌دهد/ عکس

این گونه در نگاه اول، مانند یک گیاه جوان معمولی در جنگل های بارانی بورنئو به نظر می رسد. نهال‌های نخل اغلب در جنگل‌های بارانی استوایی کف زمین را پر می‌کنند و شناسایی آن‌ها حتی برای متخصص‌ترین گیاه‌شناسان بسیار سخت است و در نتیجه در بررسی‌های گیاه‌شناسی نادیده گرفته می‌شوند. با این حال، در این مورد، این گیاهان به ظاهر کوچک در واقع گیاهانی کاملاً شکل گرفته هستند که قسمت های تولید مثل آنها در زیر سطح خاک پنهان شده است.

بیش از ۱۴۰ گونه نخل در جنس پینانگا وجود دارد که اکثر آنها نخل های کوچک و راسته ای هستند که در امتداد زیرزمین جنگل یافت می شوند. بیش از ۱۰۰ گونه از آن ها در آسیای جنوب شرقی وجود دارد و بورنئو مرکز تنوع آنها است.

اکثریت قریب به اتفاق گیاهان گلدار برای رشد گل ها و میوه های خود در بالای زمین تکامل یافته اند که به تسهیل گرده افشانی و پراکندگی دانه ها کمک می کند. اما زیرمجموعه کوچکی از گیاهان وجود دارد که در زیر زمین به گل دهی و میوه می پردازند. این اتفاق در حداقل ۱۷۱ گونه در ۸۹ جنس و ۳۳ خانواده گیاهی مشاهده شده است. به عنوان مثال، بادام زمینی در بالای زمین گل می دهد، اما میوه آن در زیر زمین رشد می کند. با این حال، به طور انحصاری باردهی و گلدهی به طور کامل در زیر زمین یک پدیده بسیار نادر است و طبق دانش نویسندگان، تنها در جنس ارکیده مشاهده شده بود.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا