اینترنت

موتور کدنویسی هوش مصنوعی جدید دیپ‌مایند عملکردی مشابه یک برنامه‌نویس معمولی دارد

موتور کدنویسی هوش مصنوعی جدید دیپ‌مایند عملکردی مشابه یک برنامه‌نویس معمولی دارد

دیپ‌ماند سیستم هوش مصنوعی جدیدی به نام AlphaCode را طراحی کرده که در سطح رقابتی می‌تواند برنامه‌های کامپیوتری بنویسد. شرکت زیرمجموعه آلفابت با آزمایش سیستم خود در برابر چالش‌های کدنویسی مورد استفاده در مسابقات انسانی، آن را در بین 54 درصد کدنویس‌های انسانی برتر قرار می‌دهد.

«اوریول وینیالز» از دانشمندان تحقیقاتی دیپ‌مایند اعلام کرد که این پروژه هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد اما این نتایج، شرکت را به ایجاد یک هوش مصنوعی حل مسئله انعطاف‌پذیر نزدیک‌تر کرده است. او گفت:

«ما از پتانسیل AlphaCode در بلندمدت برای کمک به برنامه‌نویسان و افراد عادی برای نوشتن کد، بهبود بهره‌وری یا ایجاد روش‌های جدید برای ساخت نرم افزار استفاده می‌کنیم.»

هوش مصنوعی

AlphaCode آزمایش‌های خود را در برابر 10 چالش پلتفرم کدنویسی رقابتی Codeforces انجام داد که توسط 5000 کاربر حل شده بودند. به طور متوسط، این سیستم توانست عملکردی در سطح 54.3 درصد از پاسخ‌دهندگان ارائه کند و دیپ‌مایند آن را در بین 28 درصد کاربرانی قرار داد که طی شش ماه گذشته در سایت به رقابت پرداخته‌اند.

«مایک میرزایانوف»ُ بنیانگذار Codeforces در بیانیه ای که توسط DeepMind به اشتراک گذاشته شده، گفت:

«با اطمینان می‌توانم بگویم که نتایج AlphaCode فراتر از انتظارات من بود. در ابتدا بدبین بودم، زیرا حتی در مسائل رقابتی ساده، نه تنها به پیاده‌سازی الگوریتم نیاز است، بلکه (الگوریتم) باید به طور کلی ابداع شود (و این سخت‌ترین بخش آن است). AlphaCode موفق شد تا در سطح یک رقیب جدید عملکرد امیدوارانه‌ای داشته باشد.»

دیپ‌مایند خاطرنشان کرد که مهارت‌های فعلی AlphaCode فقط در حوزه برنامه‌نویسی رقابتی قابل استفاده است، اما توانایی‌های آن باعث می‌شود تا در آینده ابزارهای جدیدی برای دسترسی راحت‌تر و خودکار به برنامه‌نویسی ارائه شود.

بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز اکنون در حال کار روی برنامه‌های مشابهی هستند. به عنوان مثال، مایکروسافت و آزمایشگاه هوش مصنوعی OpenAI برنامه تولید زبان GPT-3 را به عنوان یک برنامه برای تکمیل خودکار رشته‌های کد تطیبق داده‌اند.

در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در توسعه سیستم‌های کدنویسی هوش مصنوعی انجام شده است، اما این سیستم‌ها هنوز به طور کامل آماده نیستند که کار برنامه‌نویسان را به عهده بگیرند. با این وجود، می‌توان انتظار داشت که برنامه‌نویسان به مرور زمان در پروژه‌های خود از آن‌ها کمک بگیرند.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا