علم و دانش

فیلم| پرواز کپی چینی پهپاد مشهور ایرانی/ قدرتنمایی شاهد در جهان

فیلم| پرواز کپی چینی پهپاد مشهور ایرانی/ قدرتنمایی شاهد در جهان

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، چینی‌ها فیلمی از پرواز پهپاد «آفتابگردان ۲۰۰» منتشر کرده‌اند. این پهپاد با الهام از پهپاد ایرانی شاهد ۱۳۶ ساخته شده است.

شاهد ۱۳۶ مشهورترین پهپاد ایرانی است که در روسیه با نام گل شمعدانی شناخته می‌شود. این پهپاد انتحاری با نشان دادن عملکرد خارق‌العاده در میدان نبرد نگاه بسیاری کشورها از جمله چین را به خود جلب کرده است.

پرواز کپی چینی پهپاد مشهور ایرانی/ قدرتنمایی شاهد در جهان
پوستر پهپاد گل‌ آفتابگردان در نمایشگاه آرمیا ۲۰۲۳

بر اساس گزارش اوراسین‌تایمز، آفتاب‌گردان ۲۰۰ (Sunflower-200) نخستین بار در نمایشگاه نظامی آرمیا ۲۰۲۳ در روسیه رونمایی شد و در همان ابتدای امر شباهت انکارنشدنی‌اش به شاهد جلب توجه کرد.

با نگاهی به فیلم‌ها و تصاویر مشخص بود که آفتابگردان کپی مستقیم شاهد ۱۳۶ است. اطلاعات منتشر شده از پهپاد چینی نشان‌گر وزن ۱۷۵ کیلوگرمی آن است که سبک‌تر از شاهد ۲۴۰ کیلوگرمی است. با توجه به قابلیت‌های فنی و صنعتی چین می‌توان انتظار داشت که در ساخت گل‌ آفتاب‌گردان تغییرات در جنس مواد کامپوزیتی بدنه و موتور داده شده باشد.

پهپاد چینی با بدنه ۳.۲ متری و پهنای بال ۲.۵ متری می‌تواند با سر جنگی ۴۰ کیلوگرمی به هدف حمله کند. برد این پهپاد در منابع گوناگون بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر ذکر شده است. سرعت کروز پهپاد گل آفتابگردان بین ۱۶۰ تا ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت تخمین زده می‌شود.

با این تفاسیر در نهایت پهپاد چینی مشخصاتی بسیار شبیه به شاهد ۱۳۶ خواهد داشت.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا