فناوری

عکس | آشنایی با تانک جنگی آمریکایی که به اوکراین می‌رود

عکس | آشنایی با تانک جنگی آمریکایی که به اوکراین می‌رود

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، در حالی که کاخ سفید در حال آماده شدن برای ارسال ده‌ها تانک جنگی M1 Abrams به اوکراین است، سفیر روسیه در ایالات متحده هشدار داده است که تانک‌های جنگی آمریکایی فرستاده شده به کی‌یف توسط نیروهای روسی منهدم خواهند شد.

به گفته آناتولی آنتونوف، سفیر این کشور، این اقدام تنها مشارکت آمریکا در این بحران را افزایش می‌دهد و بسیار فراتر از ارائه «سلاح‌های دفاعی» است.

M1 Abrams یک تانک جنگی نسل سوم آمریکایی است که توسط کرایسلر دیفنس (در حال حاضر General Dynamics Land Systems) طراحی شده است و به نام ژنرال کریتون آبرامز نامگذاری شده است. این تانک که برای جنگ زمینی زرهی مدرن طراحی شده و اکنون یکی از سنگین‌ترین تانک‌های در خدمت با حدود 62 تن وزن است، چندین فن‌آوری مدرن را به نیروهای زرهی ایالات متحده معرفی کرد، از جمله موتور توربین چند سوختی، زره کامپوزیتی Chobham پیچیده، شلیک کامپیوتری، سیستم کنترل، ذخیره مهمات جداگانه در یک محفظه، و حفاظت NBC برای ایمنی خدمه.

مدل‌های اولیه M1 مجهز به یک تفنگ 105 میلی‌متری سلطنتی Ordnance L7 بودند، در حالی که نسخه‌های بعدی دارای مجوز Rheinmetall 120 میلی‌متری L/44 بودند.

عکس | آشنایی با تانک "جنگ اصلی" آمریکایی که به اوکراین می‌رود

M1 Abrams از شکست پروژه MBT-70 برای جایگزینی تانک منسوخ M60 ساخته شد. سه نسخه عملیاتی اصلی آبرامز، M1، M1A1 و M1A2 وجود دارد که در هر تکرار جدید بهبودهایی در سیستم‌های تسلیحاتی، حفاظتی و الکترونیکی آن رخ داده‌است.

آبرامز قرار بود با Future Combat Systems XM1202 جایگزین شود، اما به دلیل لغو آن، ارتش ایالات متحده تصمیم گرفته است تا با ارتقاء اپتیک، زره و قدرت شلیک به حفظ و بهره برداری از سری M1 برای آینده ادامه دهد.

M1 Abrams در سال 1980 وارد خدمت شد و در حال حاضر به عنوان تانک اصلی نبرد ارتش ایالات متحده به حساب می‌آید. نسخه صادراتی توسط ارتش های مصر، کویت، عربستان سعودی، استرالیا و عراق استفاده می شود. آبرامز اولین بار در جنگ خلیج فارس مورد استفاده قرار گرفت و در جنگ افغانستان و جنگ عراق تحت خدمات ایالات متحده بود.

ارسال سیل تسلیحات به اوکراین که با فشار شدید آمریکا به کشورهای متحدش به‌ویژه در اروپا صورت می‌گیرد، کاهش ذخایر تسلیحاتی این کشورها را در پی داشته است. از این‌رو آنها هم برای جبران ذخایر ازدست‌رفته خود و هم به‌جهت آمادگی برای مقابله با دیگر تحرکات روسیه مجبور به افزایش هزینه‌های نظامی خود هستند.

227227

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا