علم و دانش

عبور دلهره‌آور سیارکی به اندازه مجسمه آزادی از کنار زمین / عکس

عبور دلهره‌آور سیارکی به اندازه مجسمه آزادی از کنار زمین / عکس

این سیارک که «۲۰۱۳ WV۴۴» نام دارد، ۳۰۰ فوت(۹۱ متر) طول دارد با سرعت حیرت انگیز ۷.۳ مایل(۱۱.۸ کیلومتر) در ثانیه حرکت می‌کند.

مرکز مطالعات اجسام نزدیک به زمین ناسا محاسبه کرده‌ بود که این صخره‌ی پرنده که ردیابی آن ۱۰ سال پیش آغاز شده است، در ساعت چهار بامداد امروز چهارشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۱:۳۰ به وقت ایران) ‌ از فاصله‌ای ایمن یعنی در حدود دو میلیون مایل(۳.۳ میلیون کیلومتر) از کنار زمین عبور می‌کند. شاید این فاصله بسیار زیاد به نظر برسد، اما وقتی آن را با در نظر گرفتن ابعاد منظومه‌ی شمسی در نظر بگیرید، یک گذر بسیار نزدیک خواهد بود.

سیارک‌ها همیشه در اطراف زمین در حال حرکت هستند و خوشبختانه تعداد کمی از آنها یک تهدید جدی برای ما به حساب می‌آید. اما این بدان معنا نیست که زمین هرگز در آینده با وضعیت خطرناکی روبرو نخواهد شد، به خصوص که می‌دانیم سیاره ما پیش از این حملات سیارکی فاجعه آمیزی را تجربه کرده است. به همین دلیل است که سازمان‌هایی مانند ناسا و همتای اروپایی آن آژانس فضایی اروپا زمان و هزینه زیادی را صرف نظارت بر فضای عمیق برای بررسی چنین تهدیداتی می‌کنند.

عبور دلهره‌آور سیارکی به اندازه مجسمه آزادی از کنار زمین

ناسا که مشتاق کشف راه‌های مقابله با یک سیارک بزرگ است، سال گذشته سیستمی را آزمایش کرد که برای تغییر مسیر چنین جرمی طراحی شده بود. ماموریت دارت (DART) یک فضاپیما را به یک سیارک غیرخطرناک دور از زمین کوبید و داده‌ها نشان داد که موفق شده مسیر سیارک را تغییر دهد و راه را برای مهندسان هموار کند تا بر روی پالایش سیستم کار کنند تا آن را تا حد امکان بهینه کنند.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا