هاست پرسرعت
علم و دانش

طنین فریادهای شکنجه در «ورودی جهنم» روسیه!/ عکس

طنین فریادهای شکنجه در «ورودی جهنم» روسیه!/ عکس

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، جنگ سرد به نوعی فرصتی برای قدرت‌نمایی علمی، نظامی، فرهنگی و فناوری آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی بود و هر یک به نحوی می‌کوشیدند تا با روش‌های مختلف، از ارسال فضاپیما به مدار ماه تا ساخت بمب‌های قدرتمند، توانایی‌های خود را به رخ دیگری بکشند.

اما به ندرت می‌توان اثری از قدرت‌نمایی‌های آن دوره را یافت که به اندازه حفر عمیق‌ترین چاله دست‌ساز انسان توسط شوروی، مرموز و مبهم باشد.

این چاله عظیم که “چاه ابرژرف کولا” نامیده می‌شود، یک چاله بسیار عمیق است که در شبه جزیره کولا در مناطق یخبندان شمال غرب روسیه و در نزدیکی مرز این کشور با شمال نروژ قرار داشت.

human-dug.jpg

این چاله بسیار عمیق در حقیقت از حفره‌های متعددی تشکیل می‌شد که از یک سوراخ مرکزی منشعب می‌شدند. عمیق‌ترین این چاله‌ها که SG۳ نام داشت، تا عمق ۱۲۲۶۳ متر پوسته زمین کنده شده بود و با وجود عمق حیرت‌آورش، قطر سوراخ آن به اندازه یک بشقاب غذاخوری بود.

برای آنکه بتوانید درک کنید که عمق واقعی این چاله چقدر است، باید ارتفاع دو کوه اورست و فوجی یاما را برروی یکدیگر تصور کنید. این چاله حتی عمیق‌تر از عمیق‌ترین نقطه اقیانوس، یعنی گودال ماریانا است که عمق آن ۱۱۰۳۴ پائین‌تر از سطح دریاست.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

227227

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا