علم و دانش

شگفتی بزرگ مریخ که هیچ‌کس دلیلش را نمی‌داند

شگفتی بزرگ مریخ که هیچ‌کس دلیلش را نمی‌داند

مأموریت‌های متعدد دائماً در مورد سایر سیارات منظومه شمسی، به ویژه مریخ، اطلاعات بیشتری کسب می‌کنند. تجزیه و تحلیل اخیر داده‌های جمع‌آوری‌شده ماموریت اینسایت که به طور رسمی در دسامبر ۲۰۲۲ به پایان رسید شگفتی‌هایی را در مورد مریخ نشان داده است، از جمله این واقعیت که این سیاره هر سال سریع‌تر می‌چرخد.

محققان از ابزاری در اینسایت به نام RISE استفاده کردند که امواج رادیویی ارسال شده توسط شبکه فضایی عمیق ناسا را منعکس می کند. محققان با اندازه گیری چگونگی تغییر فرکانس این سیگنال بازتابی با مقادیر بسیار ناچیز، می توانند سرعت چرخش سیاره را به دقت اندازه گیری کنند.

سباستین لوماستر از رصدخانه سلطنتی بلژیک، در بیانیه‌ای گفت: «آنچه ما به دنبال آن هستیم، تغییراتی است که در طول یک سال مریخی فقط چند ۱۰سانتی‌متر است.»

آنها دریافتند که این سیاره هر سال کمی سریعتر می چرخد، که مربوط به کاهش طول ۱ روز مریخی به میزان کسری از میلی ثانیه در سال است. لوماستر افزود اندازه گیری های بسیار دقیقی لازم بود تا بتوانیم این تفاوت کوچک را که در یک دوره ۹۰۰ روزه مریخی انجام شده، مشاهده کنیم.

این اثر کوچک است و دانشمندان هنوز در حال بحث در مورد علت آن هستند. یک نظریه این است که کلاهک‌های یخی که در قطب‌های مریخ یافت می‌شوند ممکن است در حال ذوب شدن یا رشد باشند که توزیع جرم را در این سیاره تغییر می‌دهد. یافته دیگر به دست آمده از داده ها این است که هسته مریخ، که مایع است، به گونه ای در حال چرخش است که امکان اندازه گیری دقیق تری از اندازه هسته را فراهم می کند. آخرین اندازه گیری این است که شعاع هسته بین ۱۱۱۲ تا ۱۱۵۰ مایل است.

دانشمندان به کار با داده‌های RISE ادامه خواهند داد و در مورد فضای داخلی مریخ اطلاعات بیشتری کسب خواهند کرد. این تحقیق در مجله نیچر منتشر شده است.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا