علم و دانش

شکار صحنه‌ای نادر در فضا/ عکس

شکار صحنه‌ای نادر در فضا/ عکس

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، در عکسی جدید از تلسکوپ فضایی هابل، یک “پل” ضعیف از گاز، دو کهکشان در حال برخورد را به هم متصل می کند. سیستم Arp 107 شامل یک جفت کهکشان است که در حال ادغام هستند. این دو کهکشانی که در فاصله حدود 465 میلیون سال نوری از زمین قرار دارند، توسط جریانی ضعیف از غبار و گاز به هم متصل شده اند.

بیشتر بخوانید:

نمای خیره‌کننده از دهانه مرموز «شکلتون» در ماه/ عکس

جهان آمادگی استفاده از قوی‌ترین موشک تاریخ را دارد؟/ عکس

هابل، در یک ماموریت مشترک به رهبری ناسا و آژانس فضایی اروپا، این نمای جدید از Arp 107 را با استفاده از دوربین پیشرفته خود برای نقشه برداری ثبت کرد. کهکشان بزرگتر که در سمت چپ تصویر ثبت شده است، دارای یک بازوی مارپیچی بزرگ است که در اطراف هسته کهکشان منحنی است. این قلمرو کیهانی که به عنوان کهکشان سیفرت شناخته می‌شود، خانه یک هسته کهکشانی فعال است.

مقامات ESA در بیانیه ای اعلام کردند:«کهکشان‌های سیفرت قابل توجه هستند زیرا علیرغم درخشندگی بسیار زیاد هسته فعال، تابش از کل کهکشان قابل رصد است و این پدیده در این تصویر مشهود است، این در حالی است که حلقه‌های مارپیچی کل کهکشان به راحتی قابل مشاهده هستند.»

شکار صحنه‌ای نادر در فضا/ عکس

هسته‌های فعال کهکشانی درخشش شدیدی را از خود نشان می‌دهند که با موادی که به درون سیاه‌چاله عظیم مرکز کهکشان می‌افتند، در ارتباط است. در واقع، تابش ساطع شده از یک هسته فعال کهکشانی می‌تواند از نور ترکیبی هر ستاره در کهکشان میزبان خود فراتر رود.

بازوی مارپیچی درخشان کهکشان مملو از ستارگان درخشان در حال جوانه زدن است، تولدهای ستارگان ناشی از منبع فراوان موادی است که از کهکشان همراه کوچکتر سیفون شده است، که در سمت راست پایین تصویر قابل مشاهده است.

به نظر می رسد کهکشان کوچکتر دارای یک هسته درخشان است، اما بازوهای مارپیچی نسبتا ضعیفی دارد که در حال جذب در کهکشان بزرگتر است. در تصویر جدید هابل که ESA در 18 سپتامبر منتشر کرد، جریان موادی که کهکشان‌های در حال ادغام را به هم متصل می‌کند، به ظرافت زیر این جفت قابل مشاهده است.

Arp 107 متعلق به گروهی از کهکشان‌ها به نام اطلس کهکشان‌های عجیب و غریب است که در سال 1966 توسط هالتون آرپ گردآوری شد. عکس جدید هابل به عنوان بخشی از یک ابتکار بزرگتر برای مشاهده اعضای کاتالوگ Arp گرفته شده است. ESA در بیانیه ای گفت:«بخشی از هدف برنامه رصد، ارائه تصاویری از این کهکشان های دیدنی و غیرقابل تعریف به مردم بود.»

منیع: space

227323

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا