فناوری

روسیه بمبی ساخت ۳۸۰۰ برابر قوی‌تر از بمبی که بر هیروشیما فرود آمد!/ عکس

روسیه بمبی ساخت ۳۸۰۰ برابر قوی‌تر از بمبی که بر هیروشیما فرود آمد!/ عکس

به گزارش خبرگزاری بیکینگ،‌ بمب تزار بزرگترین سلاح هسته‌ای است که تا به حال راه‌اندازی شده‌است و قوی ترین انفجار دست ساز بشری را که تا کنون ثبت شده است، ایجاد کرده‌است. این بمب در سال ۱۹۶۱ توسط گروهی از فیزیکدانان شوروی ساخته شد که آندری ساخاروف از جمله آنها بود. در آن زمان جنگ سرد بین اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده به طور فزاینده ای تشدید شده بود.

بیشتر بخوانید:

عکس | نوکیا با این تلفن‌همراه فروش 1100 را تکرار می‌کند؟

عکس | چشم‌ها خیره به پرچمدار تاشو سامسونگ؛ Z Fold۵ شکاف‌ها را پر می‌کند؟

این بمب سه مرحله ای که به منظور نمایش قدرت شوروی بود، از نظر قدرت بی نظیر بود. ظرفیت آن ۱۰۰ مگاتن بود، اگرچه ریزش حاصل از چنین انفجاری برای یک موقعیت آزمایشی بسیار خطرناک تلقی می شد. بنابراین، آن را اصلاح کردند تا ۵۰ مگاتن تولید کند که حدود ۳۸۰۰ برابر قدرت بمبی است که در طول جنگ جهانی دوم بر روی هیروشیما انداخته شد. وزن سلاح حاصل ۲۷ تن و طول آن ۲۶ فوت (۸ متر) و قطر حدود ۷ فوت (۲ متر) بود. اگرچه رسماً به عنوان RDS-۲۲۰ شناخته می شود، اما نام مستعار متعددی دارد که مهمترین آنها بمب تزار در غرب است.

روسیه بمبی ساخت ۳۸۰۰ برابر قوی‌تر از بمبی که بر هیروشیما فرود آمد!/ عکس

یک بمب افکن Tu-۹۵V برای حمل این سلاح ساخته شد که مجهز به چتر نجات مخصوصی بود که سقوط آن را نرم می‌کرد و به هواپیما اجازه می داد در فاصله ایمن از انفجار پرواز کند.

با وجود موفقیت، بمب تزار هرگز برای عملیات‌ها استفاده نشد. با توجه به اندازه آن، این دستگاه نمی تواند توسط یک موشک بالستیک مستقر شود. در عوض، بمب باید با هواپیماهای معمولی حمل می شد که به راحتی قبل از رسیدن به هدف قابل رهگیری بود.

منبع: britannica

۲۲۷۲۲۷

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا