علم و دانش

جیمزوب کهکشان مارپیچی را در تور انداخت/ عکس

جیمزوب کهکشان مارپیچی را در تور انداخت/ عکس

تینا مزدکی_ این کهکشان که با نام کهکشان گرداب یا مسیه ۵۱a شناخته می‌شود، برای سال‌ها نقطه کانونی اخترشناسان و عکاسان نجومی بوده‌است، اما تا به حال هرگز با این جزئیات دقیق مشاهده نشده‌است.

جدیدترین تصویر یک کهکشان گرداب قرمز را با مارپیچ‌ و هسته‌ای به رنگ آبی مایل به سفید نشان می‌دهد. در حالی که ممکن است حتی با بهترین دوربین‌ها برای عکاسی نجومی نتوانید چنین وضوح بالایی داشته باشید، این کهکشان خیره کننده گاهی اوقات از زمین قابل مشاهده است.

جیمزوب کهکشان مارپیچی را در تور انداخت/ عکس

این دو عکس مجزا با استفاده از دوربین اصلی مادون قرمز نزدیک JWST (NIRcam) و ابزار مادون قرمز میانی (MIRI) گرفته شده‌اند. این سیستم‌های دوربین فوق‌العاده پیشرفته، نور مادون قرمزی را که چشم نمی‌بیند، می‌گیرند و داده‌ها را رمزگشایی می‌کنند تا تصاویری ایجاد کنند که دانشمندان می‌توانند برای باز کردن اسرار جهان ما مطالعه کنند. تصور می‌شود که شکل M۵۱ به دلیل نزدیکی آن به کهکشان کوتوله NGC ۵۱۹۵ و بازوهای مارپیچی آن از طریق تأثیر گرانشی قوی آن شکل گرفته است.

تا به حال، واضح ترین تصویری که از کهکشان M۵۱ داشتیم توسط تلسکوپ هابل در سال ۲۰۱۱ گرفته شده بود، اما به اندازه تصویر JWST عمیق و دقیق نبود. تصویر واقعی رنگی شده است، بنابراین می‌توانیم مناطقی از گاز یونیزه ایجاد شده توسط خوشه‌های ستاره‌ای اخیراً شکل‌گرفته را تشخیص دهیم (قسمت‌های نارنجی و زرد) در حالی که مناطق تیره‌تر حفره‌های خالی لازم برای کهکشان برای حفظ شکل مارپیچی خود را نشان می‌دهند.

جیمزوب کهکشان مارپیچی را در تور انداخت/ عکس

از آنجایی که تلسکوپ جیمز وب ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از تلسکوپ هابل است، دانشمندان و ستاره‌شناسان را قادر می‌سازد تا حتی بیشتر در مورد اعماق فضا کشف کنند. آژانس فضایی اروپا اظهار داشت: “وب دریچه جدیدی را به مراحل اولیه شکل گیری ستاره‌ها و نور ستاره‌ها و همچنین انرژی بازفرآوری گاز و غبار باز می‌کند.”

این تصاویر نه تنها ما را قادر می سازند تا درک عمیق تری داشته باشیم، بلکه نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهد ابزارهای موجود در JWST پس از نگرانی از وجود برخی مشکلات فنی هنوز کاملاً کار می‌کنند.

منبع: yahoo

بیشتر بخوانید:

ماهواره «طلوع۳» تحویل سازمان فضایی ایران شد

محل سقوط فضاپیمای روسیه در قطب جنوب ماه/ ناسا منتشر کرد/ عکس

۲۲۷۲۲۷

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا