هاست پرسرعت
فناوری

جدایی مدیر ارشد ایرانی از اپل خبرساز شد؛ علی فرهادی کیست؟

جدایی مدیر ارشد ایرانی از اپل خبرساز شد؛ علی فرهادی کیست؟

علی فرهادی، یکی از مدیران اصلی تیم یادگیری ماشین در اپل، این شرکت را برای تبدیل‌شدن به مدیرعامل مؤسسه‌ی هوش مصنوعی آلن (AI2) ترک کرد. ناگفته نماند که A12 را بنیان‌گذار فقید مایکروسافت احداث کرده است.

فرهادی در سال ۲۰۲۰ و پس از فروش استارتاپش (Xnor․ai) به اپل، به جمع کوپرتینویی‌ها ملحق شد. در آن زمان، رسانه‌ها گفتند که اپل برای خرید Xnor․ai حدوداً ۲۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است.

جدایی مدیر ارشد ایرانی از اپل خبرساز شد؛ علی فرهادی کیست؟

در خط‌مشی مؤسسه‌ی هوش مصنوعی آلن آمده است که این سازمان به‌دنبال ساخت سیستم‌های هوش مصنوعی با توانایی استدلال و یادگیری و خواندن است. این مؤسسه‌ی غیرانتفاعی در سال ۲۰۱۴ متولد شد.

در ماه‌های اخیر، هوش مصنوعی به ترند برتر صنعت فناوری تبدیل شده است و با اینکه بسیاری از بزرگان ازجمله مایکروسافت و گوگل حضور پررنگی در این بازار دارند، اپل همچنان برنامه‌هایش را در خفا پیش می‌برد.

به‌نوشته‌ی 9to5Mac، علی فرهادی قرار است به‌عنوان مدیرعامل به مؤسسه‌ی هوش مصنوعی آلن ملحق شود. پیوستن فرهادی به این مؤسسه اتفاق چندان عجیبی نیست؛ چون استارتاپ Xnor․ai به‌نوعی محصول مؤسسه‌ی هوش مصنوعی آلن محسوب می‌شد.

فرهادی فارغ‌التحصیل دانشگاه ایلینوی اِربانا-شَمپِین است و به‌عنوان استاد دانشگاه واشینگتن فعالیت می‌کند. او می‌گوید:

پس از مواجهه با تغییراتی بی‌سابقه در توسعه و استفاده از هوش مصنوعی، اکنون بهترین زمان برای بازگشت به AI2 به‌عنوان مدیرعامل بود. امروزه، دنیا بیشتر از هر زمان دیگری به تحقیقات کاملاً باز و شفاف در حوزه‌ی هوش مصنوعی نیاز دارد… به‌نظرم این رویکرد رادیکال برای ساخت نسل بعد هوش مصنوعی الزامی است.

طبق ادعای رسانه‌ها، علی فرهادی «پروژه‌های نسل بعد یادگیری ماشین اپل» را رهبری می‌کرد. یادگیری ماشین نقش پررنگی در بسیاری از محصولات اپل دارد؛ از قابلیت‌های سلامتی اپل واچ گرفته تا برخی از سیستم‌های هوشمند آیفون و… .

227227

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا