علم و دانش

به فنا دادن زیردریایی اتمی ۳ میلیارد دلاری با یک اشتباه مضحک/ عکس

به فنا دادن زیردریایی اتمی ۳ میلیارد دلاری با یک اشتباه مضحک/ عکس

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، گاهی اشتباهات بسیار ساده عواقب بسیار سنگینی در پی دارند در ماجرای باز گذاشتن دریچه زیردریایی ٰاستراتژیک هندی روی داد. آی‌ان‌اس آریهانت INS Arihant زیردریایی‌ اتمی ارتش هندوستان است که با این اشتباه مضحک تا مرز نابودی پیش رفت.

زیردریایی‌های آریهانت یک کلاس از زیردریایی‌های هسته‌ای حامل موشک بالستیک هند هستند. آریهانت در زبان سانسکریت به معنای قاتل دشمنان است.

به فنا دادن زیردریایی اتمی ۳ میلیارد دلاری با یک اشتباه مضحک/ عکس

قاتل دشمنان که قیمت تقریبی هر نمونه از آن سه میلیارد دلار است در سال ۲۰۱۸ چندین ماه زمینگیر شد و دلیل آن باز گذاشتن دریچه زیردریایی توسط یکی از خدمه بود. این حادثه آی‌ان‌اس آریهانت را برای ۱۰ ماه از دور خارج کرد.

بر اساس گزارش 19FortyFive در پی این حادثه محفظه پیشران کشتی با ورود آب دریا آسیب جدی دید که برای تعمیر آن باید لوله‌های متعددی پاکسازی و قطعات بسیاری تخلیه و تعویض می‌شد.

زیردریایی‌های اتمی کلاس آریهانت بر اساس اطلاعات موجود ۱۱۱ متر طول و ۹۵ خدمه از یک راکتور آب فشرده ۸۳ مگاواتی برای تامین نیروی پیشران استفاده می‌کند. این زیردریایی در زیر آب به حداکثر سرعت ۱۵ گره و در سطح به حداکثر سرعت ۲۴ گره می‌رسد.

در این زیردریایی چهار محفظه پرتاب موشک تعبیه شده است و با حمل ۱۲ موشک اتمی ساگاریکا کی-۱۵ یا ۴ موشک اتمی ساگاریکا کی-۴ تبدیل به یک سلاح خطرناک می‌شود.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا