علم و دانش

بزرگترین گورستان هواپیمای جهان/ ایستگاه آخر جنگنده‌های مشهور/ عکس

بزرگترین گورستان هواپیمای جهان/ ایستگاه آخر جنگنده‌های مشهور/ عکس

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، گورستان هواپیما یا (Airplane boneyard) به مکانی برای نگهداری هواگردهای خارج از سرویس یا بازنشسته گفته می‌شود. گورستان هواپیمای دیویس‌مونتن آریزونا در آمریکا بزرگترین گورستان از این دست در جهان است.

بیشتر بخوانید:

  • ماشین جدید ایران‌خودرو که جای پژو ۲۰۰۸ را می‌گیرد/ عکس

  • رکوردشکنی تاریخی آیفون، یک پیش‌بینی عجیب

البته بر خلاف آنچه از معنای گورستان برداشت می‌شود، بسیاری از هواگردهای نگهداری شده در این مکان هنوز به پایان راه نرسیده‌اند و از این مکان به عنوان محل نگهداری موقت آن‌ها استفاده می‌شود. هر چند بسیاری هواگردها هم اوراق می‌شوند.

بزرگترین گورستان هواپیمای جهان/ ایستگاه آخر جنگنده‌های مشهور/ عکس

تعداد هواپیماهای این گورستان عظیم

بر اساس آمار موجود چیزی حدود ۴ هزار هواپیما در این پایگاه یا گورستان بزرگ بر زمین نشسته‌اند. این گورستان پس از پایان جنگ جهانی دوم با میزبانی از تعداد زیادی بمب‌افکن بی ۲۹ سوپرفورترس و هواپیمای داگلاس سی ۴۷ اسکای‌ترین آغاز به کار کرد.

انتخاب پایگاه هوایی دیویس‌مونتن در توسان آریزونا برای این گورستان بزرگ چند دلیل مهم داشت. ارتفاع ۷۸۰ متری از سطح دریا، خاک قلیایی، بارش اندک و هوای خشک باعث می‌شد که این مکان گزینه‌ای ایده‌آل برای نگهداری هواگردها در فضای باز شود و احتمال آسیب‌دیدن و خوردگی بدنه و قطعات آن‌ها به حداقل برسد.

بزرگترین گورستان هواپیمای جهان/ ایستگاه آخر جنگنده‌های مشهور/ عکس

در فرایند انبار کردن هواپیماها در این گورستان ابتدا قطعات حساس و طبقه‌بندی همراه با صندلی اجکت از آن جدا می‌شود. سپس هواپیما با دقت شسته و خشک می‌شود. خاکی کردن سیستم سوخت‌رسانی و پرکردنش با روغنی مخصوص و دوباره خالی کردن روغن مرحله بعدی است که باعث تشکیل لایه محافظ روغنی می‌شود. در مرحله بعد سطوح حساس هواپیما با مواد گوناگون پوشیده می‌شود تا مقابل گرد و غبار، نور خورشید و دمای بالا محافظت شوند.

از این گورستان محافظت شده گاهی برای ساخت فیلم‌های هالیوودی استفاده می‌شود اما گذر مردم عادی به آن نخواهد افتاد هر چند می‌توان با سرویس‌هایی مثل گوگل ارت از آسمان به تماشای آن نشست.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا