علم و دانش

این عکس خیره‌کننده از ماه با ترکیب ۲۸۰ هزار تصویر ساخته شده است

این عکس خیره‌کننده از ماه با ترکیب ۲۸۰ هزار تصویر ساخته شده است

یک عکاس نجومی با نام «اندرو مک‌کارتی» تصویری فوق‌العاده و با جزئیات ۱.۳ گیگاپیکسلی از ماه را تحت عنوان GigaMoon منتشر کرده که از ترکیب ۲۸۰ هزار عکس ساخته شده است.

مراحل ساخت تصویر ماه

این عکس خیره‌کننده از ماه با ترکیب ۲۸۰ هزار تصویر ساخته شده است

«مک‌کارتی» برای ساخت این عکس از مدت‌ها قبل در تلاش بوده است و چندین‌بار به‌دلیل شرایط جوی بد، تلاش‌های او نافرجام ماند. او به وب‌سایت PetaPixel توضیح می‌دهد که برای در نظر گرفتن تمام جوانب کار خود، از یک برنامه هواشناسی نجومی به نام Astrospheric کمک گرفته است تا در جریان شرایط درحال‌تغییر جوی قرار بگیرد.

این عکاس نجومی برای ساخت این تصویر خارق‌العاده از یک تلسکوپ ۱۱ اینچی با قدرت بزرگنمایی ۲.۵ برابری استفاده کرده که درنهایت به او فاصله کانونی ۷۰۰۰ میلی‌متری را ارائه کرده است.

او توضیح می‌دهد که حتی با وجود شرایط خوب نیز تغییرات دما بین لایه‌های جوی می‌تواند باعث شود که ماه در چنین سطحی از بزرگنمایی، تار و متزلزل به‌نظر برسد. اما در غروب ۲۹ آوریل پیش‌بینی هوا خوب بود و مک‌کارتی تصمیم گرفت تا دوباره شانس خود را امتحان کند.

این عکس خیره‌کننده از ماه با ترکیب ۲۸۰ هزار تصویر ساخته شده است

اما حتی با وجود شرایط نسبتاً خوب، هنوز قسمت‌هایی وجود داشت که کمتر از حد مطلوب او بود؛ بنابراین مک‌کارتی دوباره از ماه عکاسی کرد تا سعی کند بخش‌های نامطلوب عکس خود را توسط آن‌ها بپوشاند. درنهایت او موفق شد تا این کار را با ۲۸۰ هزار عکس تکمیل کند.

او می‌گوید: «از آنجایی که برای این کار از یک دوربین سیاه‌سفید استفاده کردم، مجبور بودم تا رنگ‌های تصویر را نیز ثبت کنم. برای این کار از تلسکوپ نیوتنی ۱۲ اینچی مجهز به دوربین CMOS خود استفاده کردم. درحالی‌که این تلسکوپ نیز تک‌رنگ بود، چرخ فیلتر آن به من اجازه می‌داد تا در طول عکاسی از فیلترهای قرمز، سبز و آبی استفاده کنم تا داده‌های رنگی باکیفیتی داشته باشم که می‌توانم آن‌ها را به تصویر نهایی اضافه کنم.»

نهایتاً او با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری موفق شد تا تصویر نهایی فوق‌العاده‌ای از ماه ایجاد کند. از طریق این لینک می‌توانید تصویر GigaMoon را در کیفیت اصلی ببینید.

۲۲۷۲۲۷

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا