علم و دانش

این جزیره را می‌شود هل داد

این جزیره را می‌شود هل داد

نادیا زکالوند: دریاچه چیپیوه (Chippewa) که به چیپیوه فلوویج هم معروف است، در خود جزیره‌ای بزرگ شناور دارد که دایما در حرکت است و گاهی‌اوقات مسیر پل مهم این دریاچه را مسدود می‌کند. به همین دلیل قایقرانانی که در این دریاچه کار می‌کنند هرازگاهی با هماهنگی یکدیگر، جزیره را به طرف دیگر هل می‌دهند.

دریاچه چیپیوه که مصنوعی است، در پی جاری شدن سیلی از باتلاقی بزرگ در سال ۱۹۲۳ ایجاد شد. از همان زمان باتلاقی ((به نام فورتی آکر باگ) از گیاهان (کودهای گیاهی) شروع به رشد کرد و به‌تدریج به مکانی برای رشد دانه‌هایی تبدیل شد که باد یا پرندگان وحشی به آن مکان می‌بردند. امروزه ریشه‌های این گیاهان، که به درختانی بزرگ تبدیل شده‌اند، این باتلاق شناور را به‌خوبی حفظ کرده‌اند.

درحال حاضر این جزیره چند هکتاری در بخش غربی این دریاچه شناورست و گاهی‌اوقات جلوی پلی قرار می‌گیرد که شرق و غرب دریاچه را به هم متصل می‌کند.

بنابه گفته محلی‌ها، این اتفاق تقریبا هر سال رخ می‌دهد و قایقران‌ها چاره‌ای جز هل دادن این جزیره به طرفی دیگر را ندارند. آنها می‌گویند، هر روز صبح، هنگام شروع کار ابتدا بررسی می‌کنند جزیره به کدام طرف دریاچه رفته است.

این جزیره را می‌شود هل داد

البته این جزیره دایما تکان نمی‌خورد اما هر وقت در مسیر پل قرار می‌گیرد، کلی دردسر درست می‌کند. معمولا چندین قایق (حتی تا ۲۵ قایق)، با هماهنگی یکدیگر، این جزیره باتلاقی را جابه‌جا می‌کنند و آن را در جای مناسب قرار می‌دهند.

از آنجایی‌که این جزیره محل سکونت گونه‌های مختلف حیوانی است، تحت حمایت سازمان محیط‌زیست است و قانون اجازه متلاشی کردن آن را نمی‌دهد.

منبع:

odditycentral

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا