هاست پرسرعت
علم و دانش

امروز یک موشک جدید از آمریکا به فضا پرتاب می‌شود

امروز یک موشک جدید از آمریکا به فضا پرتاب می‌شود

این ماموریت INFUSE نام گرفته که ساعت ۲۱.۳۵ دقیقه ۲۹ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی(امروز) به وقت آمریکا از نیکومکزیکو پرتاب می‌شود و طی آن یک موشک پژوهشی(Sounding rocket) ابزار INFUSE را به فضا می برد.

موشک مذکور ابزارهای تصویربرداری و طیف سنجی را به فضا می برد تا درباره بقایای ابرنواختر در صورت فلکی ماکیان (Cygnus) داده‌هایی را جمع‌آوری کند. هدف اصلی آن یک ابر عظیم از گرد وگاز به عنوانCygnus Loop است که پس از مرگ انفجار آمیز ستاره ای در ۲۰ هزارسال قبل ایجاد شده و هنوز در حال گسترش است.

بیشتر بخوانید:

  • ویروس‌های زامبی بیدار می‌شوند/ خطری پنهان که جهان را تهدید می‌کند

  • فرار از ترافیک با پروژه شگفت‌انگیز گوگل

  • بروزرسانی انقلابی تلگرام/ تحول بزرگ در نحوه پاسخ‌دهی به پیام‌ها/ عکس

آزمایش طیف‌سنجی فرابنفش میدان انتگرال یا INFUSE، ابر موجود در صورت فلکی ماکیان را تنها برای چند دقیقه رصد می‌کند و نور موجود در طول‌موج‌های ماوراء بنفش دوردستی را ثبت می کند که گازهای داغ با دمای ۹۰تا ۵۴۰ هزار درجه فارنهایت را روشن می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود موشک قبل از بازگشت به زمین تا ارتفاع حدود ۱۵۰ مایلی زمین بالا برود.

Cygnus Loop در فاصله ۲۶۰۰ سال نوری زمین قرار دارد و در نتیجه فروپاشی ستاره ای ۲۰ برابر بزرگتر از خورشید به وجود آمده‌ است. از آنجا که رویدادهای پس از این انفجار همچنان ادامه دارد، ابر مذکور با سرعت ۹۳۰ هزار مایل برساعت گسترش می‌یابد و در حقیقت گزینه خوبی برای مطالعه شیوه تاثیرگذاری تشکیل ستارگان بر یک منظومه ستاره جدید است.

برایان فلمینگ محقق ارشد پروژه INFUSE در این باره می گوید: ابرنواختری مانند آنچه که Cygnus Loop را به وجود آورده، تاثیر زیادی روی شیوه تشکیل کهکشان‌ها دارد.

او در ادامه می‌افزاید: INFUSE با ردیابی نوری که در زمان ایجاد موج انفجار به درون حفره‌های گاز سرد شناور در اطراف کهکشان می‌خورد، شیوه تخلیه انرژی ابرنواختر در کهکشان راه شیری را رصد می کند.

محققان تصمیم دارند پس از بازگشت INFUSE به زمین و جمع آوری داده‌ها، ابزار را دوباره به فضا پرتاب کنند.

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا