هاست پرسرعت
اینترنت

افشاگری نماینده مجلس درباره «ترفند پایداری‌ها» برای تبدیل طرح صیانت به «قانون» / هدفشان، قانون کردن «فیلترینگ» است

افشاگری نماینده مجلس درباره «ترفند پایداری‌ها» برای تبدیل طرح صیانت به «قانون» / هدفشان، قانون کردن «فیلترینگ» است

  • غلامرضا نوری قزلچه هدف از این اقدام را قانونی کردن فیلترینگ و جلوگیری از مقابله با آن در دولت های بعدی دانست.وی گفت: وقتی طرحی برای بررسی اصل ۸۵ ارائه می شود همه موادش در کمیسیون تصویب می شود و فقط یک ماده انتهایی آن به صحن می آید که در آن ماده مدت آزمایشی قانون آورده می شود. بر فرض مثال در ماده پایانی، مدت اجرای آزمایشی را دو یا سه سال ذکر می کنند که این ماده را به رای صحن می گذارند و به شورای نگهبان می رود و تبدیل به قانون می شود. در حال حاضر تعدادی از اعضا کمیسیون مشترک طرح صیانت از فضای مجازی پیگیر هستند مواد طرح صیانت را مصوب شده در کمیسیون عنوان کنند و فقط ماده پایانی را که زمان اجرای قانون به صورت آزمایشی است به صحن بیاورند که با رای صحن این طرح عملا با تایید شورای نگهبان تبدیل به قانون شود.
  • وی افزود: این در حالی است که این کمیسیون بیش از یکسال و نیم است که تعطیل بوده و هیچ جلسه رسمی نداشته است. بنا بود اگر کمیسیون، جلسه رسمی داشته باشد همه رسانه ها در جریان باشند و پخش مستقیم شود. وقتی جلسه رسمی نبوده پس ماده ای هم رسما مصوب نشده است.نماینده مردم بستان آباد آذربایجان شرقی در مجلس اظهار کرد: باید مشخص کنند آیا موجودیت این کمیسیون قانونی است و می تواند فعالیت کند و چیزی را مصوب کند یا زمان آن دیگر گذشته است. علاوه بر این، نمایندگان در جلسه علنی رای دادند که این طرح برای بررسی به صحن مجلس بیاید و بررسی آن به صورت اصل ۸۵ منتفی شود. این دو دلیل مانع اساسی این کمیسیون هستند.
  • او افزود: بر فرض اینکه این موانع برطرف شود و بگوییم این کمیسیون معتبر است و می تواند کارش را انجام دهد باید جلساتش را رسمی، علنی و شفاف برگزار کند و ماده به ماده بررسی شود که بگویند اینها را تصویب کردیم این هم مدت زمان است. این اتفاقات نیفتاده است لذا مصوبات کمیسیون مشترک طرح صیانت به هیچ وجه نمی تواند جنبه قانونی داشته باشد.
  • وی با بیان اینکه هدف طرح صیانت،‌ فیلترینگ بود گفت: البته آنچه که مدنظر طراحان طرح صیانت بود بنا به ادعای خودشان با مصوبات شورای عالی فضای مجازی اجرایی شد.وی افزود: در این وضعیت فیلترینگ برای مردم هزینه زیادی دارد؛ مردم هم باید برای اینترنت پول بدهند هم برای فیلترشکن. هم، زمان مردم گرفته می شود و هم پولشان می رود. طرح صیانت نیز همین موارد را مد نظر داشت که این موارد هم اکنون به عنوان مصوبه شورای عالی فضای مجازی در حال اجرا است.
  • نوری گفت: اینها که عمدتا اعضا جبهه پایداری هستند می خواهند به این مصوبه شورای عالی فضای مجازی وجه قانونی بدهند و بگویند در این مجلس تبدیل به قانون شده است چون اگر قانون شود اثراتش مترتب است و سالیان و سال خواهد ماند.وی گفت: شورای عالی فضای مجازی ممکن است سال بعد تصمیم دیگری در مورد فضای مجازی بگیرد یا دوسال بعد رییس جمهور جدید بیاید و تصمیم دیگری بگیرد ولی وقتی قانون مصوب مجلس باشد هر دولتی بیاید باید ان را اجرا کند.وی در مورد اینکه آیا هیات ریسه مجلس بررسی این طرح را در دستور قرار می دهد، گفت: نمی دانم قبول می کنند یا نه؛ ولی اگر در دستور قرار دهند باید به این سوالات و ابهامات جواب دهند.

بیشتر بخوانید:

  • آیت‌الله جوادی‌آملی در انتقاد از محدودسازی فضای مجازی / اگر واقعاً ما آدم‌های درستی باشیم …

  • ریشه «طرح‌»های عجیب و غریب مجلس چیست؟ / «پایداری‌ها»، نمی‌دانند یا می‌خواهند، مردم را «عصبانی» کنند؟

  • آقا تهرانی، رئیس کمیسیون فرهنگی: «طرح صیانت» در مجلس در مرحله پایانی است / تلاش داریم تا مدیریت «فضای مجازی» را به دست بگیریم

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن بیکینگ را نصب کنید.

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا