علم و دانش

اسب گوشتخوار، تصویری که دنیا را متحیر کرد/ عکس

اسب گوشتخوار، تصویری که دنیا را متحیر کرد/ عکس

به گزارش خبرگزاری بیکینگ، ویدئوهای پربازدیدی از گاوها یا اسب‌هایی که ناگهان جوجه مرغ را می‌بلعند در فضای مجازی دست به دست می‌شود که با منطق گیاه‌خواری این حیوانات سازگار نیست.

این ویدئوها جعلی است یا توضیحی برای این رفتار عجیب وجود دارد؟

بر اساس گزارش مجله اسمیتسونین، در دسته‌بندی جانوران سه گونه گیاه‌خوار، گوشت‌خوار و همه‌چیزخوار را می‌شناسیم. اما این دسته‌بندی‌ها همیشه دقیق نیست.

در فضای مجازی ویدئوهایی از موجودات گیاه‌خواری چون گاو و اسب دست به دست می‌شود و به گفته دارن نیش، جانورشناس در میان برخی گیاه‌خواران رایج است و حتی دیده شده که یک گاو در یک ماه بیش از ۴۰ جوجه را خورده است.

اسب گوشتخوار، تصویری که مردم را متحیر کرد/ عکس

گاهی این رفتار کاملا عمدی است و در نتیجه کمبود کلسیم روی می‌دهد. در میان گوزن‌ها و دیگر سم‌داران خوردن استخوان برای تامین کلسیم دیده شده است.

جیسون گلدمن نویسنده علمی توضیح می‌دهد که طیف وسیعی از گیاهخواران چون زرافه، گوسفند، گاو، شتر و اسب هر از گاهی دست به گوشت‌خواری (یا موجودات زنده یا باقیمانده جسد حیوانات مرده) می‌زنند.

نیش در این باره می‌گوید: «گاوی که جوجه می‌خورد شاید با کمبود مواد معدنی مواجه و رژیم غذایی مناسبی نداشته باشد. اما همانطور که اشاره شد خوردن پرندگان در حیواناتی چون گوزن رفتاری معمول است. البته من فکر می‌کنم که گیاهخواران گاهی به شکل تصادفی و از روی کنجکاوی دست به این کار می‌زنند. به عبارت دیگر بسیاری از حیوانات عملی را صورت می‌دهند چون می‌توانند نه به این دلیل که نیاز به آن کار دارند.»

۵۸۵۸

مجله خبری بیکینگ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا